Moje Hodnocení Všech Oficiálních Rozšíření

vše ohledně stránek BANG.cz
Odpovědět
Tommy Custer
Příspěvky: 31
Registrován: 13 srp 2021, 14:25

Moje Hodnocení Všech Oficiálních Rozšíření

Příspěvek od Tommy Custer »

Pistolníci, už od doby, kdy na divokém západě poprvé odeznělo pravé poledne se lidé snažily o to, aby to tak zůstalo co nejdéle... V jinačích slovech, už od doby, když naše oblíbená karetní hra Bang! poprvé spatřila světlo světa na pultech v obchodech začali vývojáři hned pracovat na rozšířeních této hry, aby ji udržely naživu co nejdéle... zatím se jim to daří, ale na jak dlouho?

Já jsem jeden z těch lidí, kteří rádi čtou názory jiných, a také jsem jeden z těch, co názory jiných lidí respektují. :wink:
V tomto tématu bych s Vámi chtěl sdílet můj názor na zatím všechny vydaná oficiální rozšíření této zatím nestárnoucí hry. :mrgreen:
Všechny rozšíření jsou seřazena od nejméně oblíbených až po ty nejoblíbenější, a ke každému rozšíření bude napsáno i pár vět. Dole v sekci diskuze můžete i Vy vyjádřit svůj názor. Zároveň také doufám, že tento text pomůže někomu, kdo se rozhoduje, jaké rozšíření koupit.
*(Poznámka: V tento moment nejnovější rozšíření: Velká vlaková loupež, zde nebude uvedeno, jelikož s ním nemám žádné zkušenosti a nevlastním ho)



7/Armed and Dangerous ozbrojení a nebezpeční
Rozšíření Armed and Dangerous, v češtině známé jako ozbrojení a nebezpeční se na pultech obchodů poprvé objevilo v roce 2017, jedná se tedy o celkem nový přírůstek do rodiny hry Bang! Rozšíření do hry přináší 28 nových herních karet, osm nových postav a dřevěné kostičky. Rozšíření přináší do hry novou mechaniku v podobě nabíjení. Nové hnědé karty nejsou ničím zajimavé, a nepřináší do hry nic nového.
Nový druh karet, Oranžové karty jsou sice hezké, ale opět do hry nic nového nepřináší. Postavy také nejsou zajímavé a většina z nich má schopnost, která se vztahuje na novou herní mechaniku, která je, troufám si tvrdit, ze všech zatím existujících herních mechanik nejvíce komplikovaná a náročná.
Já sám mám moc rád dřevo a výrobky z něj, takže si myslím, že dřevěné kostičky jsou úžasné, ale to toto rozšíření nezachraňuje. V současné chvíli se jedná o mé nejméně oblíbené rozšíření. A k fondu a formulaci, která se používá v českém překladu se ani nebudu vyjadřovat.


6/A Fistfull of Cards fistfull
Rozšíření Fistfull je už celkem staré rozšíření. Na trhu se poprvé objevilo v roce 2006 a jedná se o druhé rozšíření, které používá mechaniku událostí. Velká nevýhoda tohoto rozšíření je to, že je prakticky k ničemu. Nepřidává do hry nic zajimavého a ještě větší nevýhoda je originalita. Toto rozšíření je spíše rozšíření rozšíření Hign Noon, které vyšlo o tři roky před ním. Jsou prakticky totožné. Další nevýhoda je také fakt, že karty událostí jsou většinou špatně formulované a součástí balení nejsou žádné pravidla či upřesnění karet. Co se týče postav, v původní italsko-americké verzi žádné nejsou, ale do české verze se vydavatel Albi rozhodl přidat tři, které byly původně limitované a byly součástí pouze verze The Bullet. Postavy nejsou zajimavé a jsou spíše horší, než lepší.

5/Hign Noon pravé poledne
Rozšíření Hign Noon zde nejspíše nemusím představovat. Jedná se o zcela první oficiální rozšíření této hry. Rozšíření představuje novou mechaniku - události.
Narozdíl od rozšíření Fistfull, jsou události v rozšíření High Noon dobře napsané a jsou srozumitelné i bez pravidel. Toto rozšíření je jediné, které do hry nepřináší žádné postavy. V České republice lze toto rozšíření koupit pouze v sadě Město duchů, společně s rozšířením Dodge City. Rozšíření je hezké, ale rozhodně ne nutné.


4/Dodge City město duchů
Rozšíření Dodge City vyšlo poprvé v roce 2004 a i do dnešních dnů se jedná o jedno z nejoblíbenějších rozšíření hry Bang! Zároveň se jedná o zatím největší rozšíření hry, a nejspíše to tak už navždy zůstane. V sadě lze nalézt 40 herních karet, patnáct postav a osm rolí. Velká nevýhoda tohoto rozšíření je velký počet herních karet, počet karet v sadě odpovídá polovině balíčku ze základní hry! Postavy z tohoto rozšíření jsou "kontroverzní". Někteří je nenávidí, někteří na ně nedají dopustit. V rozšíření můžete nalézt i karty rolí ze základní hry (nemám ponětí, proč je tam přidávaly), nicméně je tu i nová osmá role - druhý odpadlík. V balíčku herních karet jsou nové zelené kary, které jsou vlastně kombinací hnědých a modrých karet. Jsou fajn, ale jsou trochu nezajímavé. Když už jsme u herního balíčku - v České verzi hry můžete najít velké množství chyb - třeba ve slově Birra (Pivo) chybí jedno r. I velikost textu na kartách se dost liší od základní hry. Nicméně velké plus rozšíření je grafika, která je zcela totožná s grafikou základní hry. Další rozšíření už to tak nemají...
Rozšíření Dodge City je téměř povinné v případě, že hrajete hru s více jak šesti hráči. Hrát hru s tolika hráči pouze ze základní hrou by mohlo průběh hraní velmi zpomalit, a hra by se mohla stát i nudnou. Dodge City tohle řeší. V česku lze nalézt Dodge City pouze v sadě Město duchů, společně s rozšířením High Noon.


3/Gold Rush zlatá horečka
Rozšíření zlatá horečka vyšlo poprvé v roce 2012 a dodnes je společně s Dodge City jedno z nejvíce oblíbených rozšíření. Po mnoha letech, kdy za sebou vycházely pouze rozšíření s mechanikou událostí, vyšlo něco zcela nového. Zlatá horečka obsahuje 25 nových karet, které tvoří svůj vlastní balíček, těmto kartám se říká vybavení - v podstatě se jedná o jakýsi druh vylepšených hnědých a modrých karet. Tyto karty můžete kupovat za zlaté valounky, které získáte, když zasáhnete jiného hráče. Rozšíření obsahuje i osm nových postav - většina z nich má schopnost vztahující se k nové mechanice, ale všechny jsou dobře vybalancované. Toto rozšíření také přivedlo na svět jednu z nejvíce "kontroverzních" postav v existenci divokého západu. Don Bella, který má 50% šanci na to, že bude hrát hned dvakrát po sobě nejspíše nemusím blíže specifikovat. V sadě lze nalézt i novou mechaniku pro vyřazené hráče - stínový pistolníci se během svých tahů vrací do hry ve snaze dosáhnout svých cílů, přičemž stínový odpadlík má svá vlastní konkrétnější pravidla, která naleznete v hezky napsaných a vysvětlených pravidlech, která napsal pracovník Albi Michal Šmíd. Plastové valounky zlata jsou moc hezké a líbí se mi. Za grafikou stojí celosvětově známý grafik Eriadan. I když není toto rozšíření nutné, doporučuji ho. Nicméně byste s ním neměli hrát ve velkém množství hráčů, jelikož je v balíčku spoustu léčivých karet a hra by se tak mohla stagnovat.

2/Wild West Show divoký západ
Rozšíření divoký západ vyšlo v roce 2011. Jedná se o poslední rozšíření, které využívalo mechaniku událostí, nicméně tyto události jsou jiné - lepší než ty, které byly součástí rozšíření High Noon a Fistfull. Balíček divoký západ tvoří deset karet, které se otáčejí vždy, když někdo zahraje kartu dostavník, Wells Fargo a jim podobné. Jak už sám název napovídá, tyto události jsou velmi divoké - třeba jedna z nich zakáže hráčům komunikovat, druhá jim odkryje všechny karty, které drží v ruce a ta finální udělá ze všech odpadlíky, kteří musí zůstat jako poslední ve hře! I v této sadě naleznete osm nových postav, které jsou ve většině případech ještě divočejší, než samotné události - jedna z nich má devět životů, ale nemůže hrát kartu VEDLE!, další má schopnosti dvou jiných postav a třetí má 75% šanci na to, že přežije úplně všechno. Proto by se tyto postavy neměli přidávat k ostatním postavám a měli by se hrát pouze mezi sebou. Myslím si, že toto rozšíření je ze všech nejvíce zábavné a moc se mi líbí, hlavně proto, že si myslím, že dokáže všechny hráče u stolu velice sblížit. Velice doporučuju!

Pro hráče, kteří mají z tohoto rozšíření už nějaké zkušenosti tu mám krátký zážitek:
Jednou jsem si chtěl vyzkoušet rozšíření divoký západ a tak jsem se do toho dal. Hrálo se ve čtyřech. Hráli jsme pouze s postavami z této sady.
Postava Flint Westwood, pravděpodobně druhá nejsilnější postava tohoto rozšíření získala Volcanic, a do hry právě vstoupila karta Sagawai, která všem hráčům odhalila karty v rukách. A když Flint využil svoji schopnost, nastal masakr - během svého tahu se mu podařilo ze hry vyřadit Garyho Lootera A Johna Paina. Oba to byli bandité, takže získal odměnu v hodnotě šesti karet. Nyní měl už jen jednoho nepřítele - Šerifa Big Spencera. Další podrobnosti si nepamatuju, ale ve zkratce: Flint zasadil šerifovi závažný úder, ale on to přežil. Jak jistě víte, ve hře dvou hráčů nemá karta pivo účinek, takže se nikdo nemohl uzdravit. Je dobré říci, že jsme hráli pouze ze základním balíčkem, takže jediná možnost, jak se kulkám uhýbat byly karty VEDLE! a barel. Ale Big Spencer kartu VEDLE! nemůže zahrát. Barel sice měl, ale ten ho před dalším silným útokem od Flinta nemohl ochránit. Ale Big Spencer Odolával. Nastala fáze hry, kdy měli oba dva jen jeden život. Flint byl na tahu, ale Spencera nezasáhnul, pak byl na tahu Spencer, a Indiáni určili, kdo vyhrál.
Nejslabší postava ve hře porazila jednu z nejsilnějších. Jedná se o jeden z nejlegračnějších zážitků, které jsem kdy během hraní zažil, rád na to vzpomínám.


1/Valley of Shadows údolí stínů
Rozšíření údolí stínů vyšlo v roce 2011. Toto rozšíření je velice speciální, nebylo totiž vytvořeno samotným autorem, ale hráči z České a Slovenské republiky.
Před rokem 2011 se vydavatelství Albi rozhodlo vytvořit rozšíření, které by se skládalo pouze z karet a postav navrhnutými fanoušky. A tak se stalo. Hráči začali posílat své návrhy a autor hry je následně začal testovat. A ty nejlepší se dostali do samotného rozšíření. V balíčku můžete nalézt šestnáct herních karet s hnědým a modrým okrajem a pět postav. Všechny karty a postavy jsou velmi zábavné a velmi vybalancované. Počet karet v balíčku je ideální - není to ani hodně, ani moc. Některé karty, třeba opětovná palba jsou opravdu zábavné a originální.
O pár let později toto rozšíření vyšlo i v zahraničí, nicméně je lehce jinačí, než to české: z karet odstranily jména hráčů, kteří je navrhly, upravily schopnosti některých postav a tři nové přidaly.
Toto rozšíření je opravdu zábavné... doufejme, že se Albi opět rozhodne vytvořit něco podobného.

To je vše pro moje hodnocení. Díky, že jste dočetli až sem.
Mějte se hezky!
Odpovědět